Aula UWr w nowej ODSŁONIe. Pierwsze wrażenia

Aula Leopoldina, Uniwersytet Wrocławski

Wkrótce Aula Leopoldina będzie dostępna dla społeczności uniwersyteckiej i wszystkich zwiedzających. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków baroku. Niewiele uczelni w Europie może szczycić się tak piękną salą. Odwiedziłem różne uniwersytety na całym świecie, często brałem udział w uroczystościach tam organizowanych. Żadna z tamtejszych prestiżowych sal nie zrobiła na mnie większego wrażenia… Wrocławska aula jest niepowtarzalna, ma klimat, cieszy oko…

Przez ostatnie lata jej blask gasł, zwracano coraz więcej uwagi na konieczność pilnego remontu. Podjęto go dwa lata temu i właśnie dobiega końca. Miałem okazję krótko zwiedzić odnowione wnętrza przed oficjalnym otwarciem. Choć część wyposażenia była jeszcze zasłonięta folią, to widać było jak aula wypiękniała. Figury odzyskały dawny blask, sklepienie mieni się żywymi barwami.

Aulę fotografuję już od kilku lat. Może kiedyś zestawię posiadane zdjęcia.Teraz cały program malowideł będzie można na nowo podziwiać i odczytywać. Stare i znane rzeczy pojawią się w nowym świetle. Może dostrzeżemy wcześniej pomijane szczegóły? Ciekaw jestem, jakie będą reakcje. Zdjęcia zrobiłem oczywiście bez lampy.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe