Bystrzyca Kłodzka zimą

Bystrzyca Klodzka

Do Bystrzycy Kłodzkiej regularnie powracam. Fotografowałem ją w różnych porach roku, z pomocą różnych obiektywów. Miasto to jest wdzięcznym tematem. Jeśli się szuka kontrastu, znajdzie się go bez większego problemu. Stare sąsiaduje z nowym, ruina z odbudową, poniemieckie z polskim. Ale czy to jest jedyny klucz do wizualnego ducha Bystrzycy? Może jednym z nich są magiczne miejsca? Z biegiem czasu wybrałem dla siebie kilka takich punktów. Z pewnością jest to ratusz, kościół parafialny, stary cmentarz. W ostatnim czasie doszedł Mały Rynek z pręgierzem. Fascynują mnie także ustronne podwórka, wąskie uliczki czy przejścia wzdłuż muru obronnego.

Bystrzyca Klodzka

Obiektywy zmiennoogniskowe

Przez ostatnie kilka lat fotografowałem obiektywami stałogniskowymi. Porzuciłem zooma na rzecz użytku z własnych nóg. Jeśli chciałem zrobić zdjęcie z bliska, musiałem zmienić pozycję, podejść bliżej do obiektu.

Obiektywy stałoogniskowe są ponadto lżejsze i charakteryzują się dużą jasnością. Każdy podróżnik (nieważne czy na zwykłym spacerze, czy na wyprawie w górach), potrafił docenić te zalety.

Jednak w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka modeli nowych aparatów, którymi zacząłem się bliżej interesować. Na rynku dostępne są też pierwsze obiektywy do nich przypisane. Łatwość obsługi i odwzorowanie kolorów zaczęły mnie powoli przekonywać.

Ponieważ zawsze pasjonowałem się nowymi technologiami, postanowiłem spróbować. Wybrałem jeden z modeli wraz z obiektywami, tym razem zmiennoogniskowymi.

Pierwsze wprawki

Szybko zrobiłem pierwsze zdjęcia. Wrocław daje ogromne możliwości. Potrzebowałem czarnobiałych zdjęć do mojego bloga, dostałem zamówienie na zdjęcia zimowe. Przejście z jednego typu obiektywu na drugi odbyło się bezproblemowo. Informacje z internetu potwierdziły się. Rzeczywiście posiadam narzędzie o wielkich możliwościach. Z uwagą studiuję szczegółowe instrukcje (dzisiaj są to obszerne opracowania).

Zakupienie aparatu i obiektywów w czasie pandemii nie było proste. Musiałem czekać w kolejce, dostawy sprzętu były sporadyczne. Wrocławski sklep fotograficzny Fotomaster sprostał temu wyzwaniu wyśmienicie (to nie jest reklama sklepu, lecz wyrażenie pozytywnej opinii po latach korzystania z jego usług). Po raz kolejny przekonałem się, jak ważna jest kompetencja sprzedającego, jego elastyczność, a przede wszystkim dobry i stały kontakt.

Z niechęcią wspominam niektóre sklepy internetowe, gdzie osoba po drugiej stronie robiła wrażenie znudzonej, klienta traktowała po macoszemu, nie potrafiła zaproponować żadnych alternatywnych rozwiązań.

Bystrzyca Klodzka

Zimowe krajobrazy

Musimy się już chyba przyzwyczaić do kaprysów pogodowych. Dobrze mieć ze sobą aparat i być przygotowanym na różne wyzwania. Wczoraj na Wyszkach padał deszcz. Wyjechałem na dworzec kolejowy w Bystrzycy, by odebrać syna. Aparat miałem w aucie.

Po przyjeździe do miasta pokazało się przez chwilę słońce, w górach królowała mgła. Wykorzystałem dwa obiektywy. Jeden szerokokątny (15-35 mm), drugi tele (70-200 mm). Przesłonę ustawiłem na f8, iso na 200. Miasto robiło wrażenie opustoszałego, w centrum stało mniej aut. Nie było gwaru, tłumu klientów załatwiających ostatnie sprawunki. Tylko dekoracje świąteczne umieszczone w różnych miejscach przypominały, że zbliża się Boże Narodzenie. Chyba najdziwniejsze od wielu dekad.

Przed ratuszem króluje duża szopka. Wybrałem się także na górę św. Floriana. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok na miasto. Bezlistne drzewa nie ograniczają panoramy. Obecnie w parku na górze trwają intensywne prace rewitalizacyjne. Wycięto dziko rosnące drzewa, wytyczono nowe alejki.

Wykonując kolejne zdjęcia, utwierdzałem się w przekonaniu, że matryca 45 Mpix nie jest przereklamowana, sprawdza się doskonale w praktyce.

Na jutro lub pojutrze zapowiedziano opady śniegu, z pewnością wrócę tu raz jeszcze, szukając zimowego oblicza miasta.

Bystrzyca Klodzka

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe