Dom Górnika i wyrobisko

Wyrobisko węgla brunatnego k. Sokolova (fragment panoramy

W drodze powrotnej do Polski zatrzymałem się krótko w Sokolovie w Czechach. Zrobiłem kilka zdjęć miasta i wyrobiska kopalni węgla brunatnego. Moją uwagę zwrócił modernistyczny Dom Górnika (Hornický dům) według projektu Rudolfa Welsa (obecnie Miejski Dom Kultury). Oddano go do użytku w 1925 roku.

Na elewacji budynku nad tarasem umieszczono płaskorzeźbę „Jeden dzień z życia górnika”. Składa się z ośmiu części. Są to: pożegnanie z rodziną, podróż do pracy, przygotowanie do pracy i pożegnanie, dwie części pracy w kopalni, pożegnanie, podróż do domu i spotkanie z rodziną. Autorem był rzeźbiarz Wilhelm Srb-Schlossbauer z Karlowych Warów (w okresie komunistycznym próbowano usunąć płaskorzeźbę. Ostatecznie pozostawiono ją. Decydentów przekonał argument o gloryfikacji pracy górnika).

Wyrobisko powstało w okresie funkcjonowania kopalni w drugiej połowie XX wieku.

Panoramę zrobiłem z 18 zdjęć. Połączyłem je za pomocą CaptureOnePro (wybrałem odwzorowanie walcowe). Panorama ma wymiary 32,5×12 cm. Zdjęcia zrobiłem obiektywem stałoogniskowym (35mm).

Wyrobisko kopalni węgla brunatnego k. Sokolova

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe