Jesienny Berlin

Berlin

W stolicy Niemiec spędziłam ostatnie dwa dni. Okazją był Kongres Towarzystw Niemiecko-Polskich i Polsko-Niemieckich, w czasie którego wręczono nagrodę „Dialogu” znanemu malarzowi i grafikowi, Wiesławowi Smętkowi. Niewiele miałem czasu na fotografowanie. Byłem zajęty, najpierw wygłoszeniem laudacji dla artysty, potem udziałem jako słuchacz w ciekawych dyskusjach kongresu.

Jedna z nich dotyczyła przyszłości projektu „Domu Polsko-Niemieckiego” i jego lokalizacji w miejscu po Kroll-Oper (po pożarze Reichstagu w 1933 roku odbywały się w niej posiedzenia parlamentu Rzeszy). Dla historii Polski ma to miejsce symboliczne znaczenie. 1 września 1939 roku A. Hitler wygłosił tam przemówienie dotyczące agresji na Polskę. O inicjatywie napiszę w najbliższych tygodniach, zbieram jeszcze informacje.

Kilka zdjęć udało mi się zrobić po drodze do sali obrad Kongresu w Staatsbibliothek, a potem w dawnym miejscu Kroll-Oper w Tiergarten. Pogoda była listopadowa, ledwo znośna, na szczęście nie padał deszcz.

Zdjęcia wykonałem obiektywem stałoogniskowym 35mm.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe