Leica Elmarit-R 2.8 / 24mm. Pierwsze wrażenia

Wyszki / Bystrzyca Kłodzka

Miałem dziś okazję przetestować obiektyw szerokokątny Leica Elmarit-R 2.8/24mm. Dysponuję modelem z 1986 roku. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Obiektyw zaskoczył mnie pięknym odwzorowaniem kolorów, brakiem zniekształceń typowych dla tego rodzaju obiektywów, bardzo dobrą ostrością na całym obszarze obrazka (nieznaczny spadek na rogach nie rzuca się w oczy). Jest solidnie zbudowany, waży, bagatela, prawie 500 gramów. Można go z powodzeniem wykorzystywać do fotografii krajobrazu i architektury.

Kilka podstawowych danych

Obiektyw Elmarit-R 2.8 / 24mm produkowano w latach 1974-2006. Wykonano ok. 20 tys. sztuk. Zaprojektowała go Minolta. Mój egzemplarz powstał w zakładach w Wetzlar. Posiada solidną budowę z metalu, pierścienie działają bez zarzutu, wydając charakterystyczny trzask. Osłona przeciwsłoneczna dobrze komponuję się z całością, również jest solidnie zbudowana. Obiektyw o długości 5 cm składa się z 9 elementów w 7 grupach, waży prawie 0,5 kg. Kąt widzenia to 84° (pełna klatka 35mm). Minimalna odległość ogniskowania to 30 cm.

Wyszki / Bystrzyca Kłodzka

Wrażenia

Obiektyw podłączyłem do cyfrowego body (M240) za pomocą odpowiedniej przejściówki (w praktyce oznacza to ostrzenie manualne za pomocą ekranu). Aparat (body i obiektyw) dobrze leżą w ręku. Ustalenie ostroście nie sprawiało większego problemu (posiłkowałem się skalą odległości umieszczoną obiektywie). Fotografowałem głównie na otwartej przysłonie (maksymalne otwarcie to 2.8 mm). Pomimo ciężaru i pewnych niedogodności z ostrzeniem, fotografowanie za pomocą tego obiektywu sprawiło mi przyjemność. Na 37 zdjęć tylko dwa były nieostre.

Efekty

Pomimo swego wieku obiektyw sprawował się nieźle. Pięknie oddał kolory i ostrość na całym obrazku. W postprodukcji niewiele więc miałem do zrobienia. Spodobała mi się szczególnie ilość informacji na zdjęciu. Nie zauważyłem też zniekształceń częstych dla tego rodzaju obiektywów. Zrobię jeszcze zdjęcia architektury. Ciekaw jestem, jak w tym przypadku sprawdzi się obiektyw. Elmarit-R 2.8 / 24mm nie jest tanim obiektywem, ale różne modele można spotkać na platformach zakupowych.

Ciekaw jestem Państwa wrażeń, komentarze mile widziane.

Jeszcze raz podstawowe dane:

Leica Elmarit-R 2.8 / 24mm

Elementy optyczne: 9 elementów w 7 grupach

Kąt widzenia: 84° (pełna klatka 35mm)

Przysłona: 2.8 – 22

Mocowania: Leica-R

Waga: 420 gramów

Długość: 48.5 mm

Typ filtra: Leica Series 8

Minimalna odległość ogniskowania: 30 cm

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe