Malownicze Prusy

Prusy, ruina pałacu

W drodze do Arboretum UWr w Wojsławicach warto zatrzymać się w Prusach, niewielkiej wsi położonej między Strzelinem a Niemczą. Przy wjeździe mijamy ruinę późnobarokowego spichlerza z XVIII wieku, potem gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca ze ścianami zdobionymi techniką sgraffita.

Na obrzeżach wsi znajduje się ruina pałacu. Dobrze zachowały się mury i fosa. Do budowli można się było dostać przez dwa mostki. Teren pałacu jest obecnie niedostępny, do środka można zajrzeć jedynie przez kratę. Park pałacowy przypomina las, o tej porze roku pełen śpiewu ptaków i wiosennych kwiatów.

Na Dolnym Śląsku nie brak podobnych wsi ze zrujnowanymi pałacami i dworami czy dawnymi kościołami ewangelickimi. Szans na ich uratowanie chyba już nie ma. Warto byłoby zadbać chociaż o umieszczenie tablicy informacyjnej.

Wiele można wprawdzie znaleźć w sieci, ale garść wiadomości obok dogorywającego obiektu stanowiłaby może jakiś impuls do refleksji nad naszym obchodzeniem się z dziedzictwem kulturalnym regionu.

Zdjęcia wykonałem obiektywem stałoogniskowym 28mm.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe