Korekta geometrii obrazu w CaptureOne

Kilka dni temu twórcy edytora CaptureOne udostępnili kolejną jego aktualizację. Przyjrzałem się bliżej jej nowym możliwościom. Jedna z nich szczególnie mnie zainteresowała, bo wiąże się z często podejmowanym tematem. Lubię fotografować budynki czy pomieszczenia. Nie zawsze udaje się jednak ustawić geometrii obrazu. Można odnieść wrażenie, że na niektórych zdjęciach ściany się walą lub są po prostu krzywe.

Wrocław, Kępa Mieszczańska

W ostatniej aktualizacji CaptureOne udoskonalono narzędzie do korekty geometrii obrazu. Zmiany możemy dokonać w dwojaki sposób. Można wywołać jedną z trzech opcji narzędzia do korekty umieszczonego na ogólnym ekranie (rozsuwane menu). W tym przypadku automatyczne ustawienie dotyczy jedynie linii pionowych.

Twórcy programu stworzyli całkiem nową zakładkę z narzędziem, ”Keystone correction” (w polskiej wersji to „korekcja zbieżności”). Znajduje się w katalogu do korekty obiektywu (można ją także zainstalować do innych katalogów). Na potrzeby mojego workflow stworzyłem sobie katalog z zestawem narzędzi, które pozwalają mi szybko edytować zdjęcia lub serię zdjęć (do mojego workflow wrócę poniżej).

Wrocław, Kępa Mieszczańska

Nowa zakładka z narzędziem do korekty geometrii posiada dwie podzakładki. W pierwszej (Guides / linie?) mamy trzy propozycje ustawień linii, pionowe, poziome oraz poziome i pionowe na raz. Po wybraniu trzeciej wersji możemy skorygować zdjęcie automatycznie (jeśli nie jest to możliwe, należy wybrać którąś z pozostałych opcji, linie pionowe lub poziome). Możemy też ustalić zakres zmian od 10-100%.

W drugiej podzakładce (Sliders / suwaki) możemy ręcznie ustawić cztery opcje. Są to linie pionowe, poziome, skośne. Możemy też ustalić proporcje.

Wrocław, Kępa Mieszczańska

Jeśli korzystaliśmy z pomocy linii do korekty geometrii obrazu udostępnionych w aparacie, możemy je aktywować po wybraniu przycisku (Apply Camera Keystone Data). Z tej ostatniej możliwości jeszcze nie skorzystałem. Wprawdzie w moim aparacie posiadam opcję tej korekty, jednak wyłączyłem ją. Wymaga ona stale włączonego ekranu (co pożera dużo energii). Poza tym zdjęcia robię zwykle w formacie dng. Edytuję je potem w CaptureOne i – jeśli to konieczne – dokonuję odpowiednich zmian. Przy okazji jednak wypróbuję i to zastosowanie, a potem podzielę się wrażeniami.

Wrocław, Kępa Mieszczańska

Zaktualizowane narzędzie do korekty geometrii obrazu sprawdziło się w praktyce. W tym wpisie zamieściłem przykładowe zdjęcia. Pierwsze to surowy obraz z aparatu, drugie po edycji i automatycznej korekcie.

Ktoś trafnie może zauważyć, że narzędzie to jest dostępne w innych programach do edycji zdjęć już od dawna. Ja jednak jestem przekonanym użytkownikiem CaptureOne. Cieszę się, że otrzymał on kolejne ważne narzędzie, które ułatwia mi pracę.

W ostatnich latach stworzyłem sprawny workflow, który pozwala mi na szybką edycję zdjęć, czy to pojedynczych czy wykonanych seryjnie. Składa się z kilku etapów (podaję nazwy polskie): korekty obiektywu, poziomów, korekty zbieżności, ekspozycji, HDR, przejrzystości, usuwania zamglenia i krzywe (luma i rgb). Na koniec dochodzi jeszcze balans koloru.

Wrocław, Kępa Mieszczańska

Krótki komentarz do zdjęć. Kępa Mieszczańska we Wrocławiu zmienia się nie do poznania. Nowe budynki, piękne aranżacje. Być może wkrótce otwarte będą tam bary, punkty usługowe, księgarnie lub galerie. Odpoczynek nad wodą stanie się atrakcyjną opcją, otwierając miasto na Odrę.

Zdjęcia wykonałem lm11 i obiektywem 35mm.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe