Wrocław z Ukrainą

Od kilku tygodni przyglądam się reakcjom mieszkańców Wrocławia na wojnę w Ukrainie. Postanowiłem dokumentować różne przejawy solidarności z naszym sąsiadem Nie jest to zbiór zamknięty. Z pewnością w przyszłości dojdą kolejne zdjęcia.

Trudno w tym momencie tworzyć jakąś typologię. Widać już jednak pewne motywy przewodnie. Często pojawiającym się jest flaga lub przynajmniej barwy narodowe Ukrainy. Pojawiają się one na urzędach, szkołach czy instytucjach kultury. W przestrzeni miasta widoczne są także dwujęzyczne informacje. Na pomniku hr. Aleksandra Fredry, jednym z symboli Wrocławia (i Lwowa) znajdują się dwie flagi. Barwy Ukrainy pojawiają się nawet w restauracjach, zachęcając do uczestnictwa w zbiórkach.

Natomiast niewiele spotkałem jeszcze instalacji artystycznych. Może w centrum miasta, które najczęściej eksploruję, nie jest łatwo umieścić tego rodzaju prace (poza spontanicznie zrealizowanymi pomysłami).

Na uwagę bez wątpienia zasługuje instalacja na ul. Ruskiej oraz w Zaułku Solnym. Ta ostatnia jest bardzo wymowna. Jest utrzymana w kolorze czerwonym. Pokazuje postać prezydenta Rosji, W. Putina i dużej wielkości napis Norymberga. W tle widać ofiary wojny. Zastawiam się, czy we Wrocławiu powstał jakiś mural, nic mi na ten temat nie wiadomo. Być może taki jest w planie? Zbiór zdjęć będę sukcesywnie uzupełniać.

Zdjęcia zrobiłem obiektywem stałoogniskowym 35 mm.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe