Nieudane zdjęcie / zdjęcia?

Mimo posiadanego doświadczenia nie każde zdjęcie wychodzi. Kilka dni temu chciałem przetestować jedną z trzech rozdzielczości (w formacie dng / raw): L-DNG (60 MP). Sfotografowałem ołtarz pasyjny w kościele pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie. Zainteresował mnie jego program. Chciałem z jednego zdjęcia wyróżnić trzy motywy: Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie.

Warunki oświetleniowe nie były najlepsze. Na ołtarz padało światło z bocznego okna. Na zrobienie zdjęcie nie miałem przy tym zbyt dużo czasu. Po zakończeniu wieczornej mszy do zamknięcia kościoła miałem ledwie kilka minut. O wykorzystaniu statywu nie mogło być więc mowy. ISO ustawiłem na 64, przysłonę na 2,8, czas na 1/30 s. Wykorzystałem obiektyw 35mm. Zdjęcie zrobiłem z ręki i bez lampy. Wyszedł plik wielkości 43,2 MB.

Po edycji zdjęcia w CaptureOnePro na nowo skadrowałem każdą ze wspomnianych trzech części ołtarza. W ten sposób otrzymałem trzy osobne zdjęcia. Wybrałem jako pliki końcowe jpg oraz tiff. Wielkości plików są następujące: Ostatnia Wieczerza (671 kB / 2 MB), Ukrzyżowanie (4,6 MB / 14 MB) oraz Zmartwychwstanie (3 MB / 10 MB). Najbardziej ostre wyszło zdjęcie 2 (Ukrzyżowanie).

Ostrość fotografii nr 1, zwłaszcza nr 3 pozostawia dużo do życzenia. Zastanawiam się, czy zwiększenie ISO i zamknięcie przysłony do 5,6 nie rozwiązałoby tego problemu. Muszę to sprawdzić przy następnej okazji.

Niezależnie od tego możliwość wyboru jednej z trzech rozdzielczości sprawdziła się. Wielkość plików pozwala na dalsze wykorzystanie. W przyszłości będę musiał jednak popracować nad ostrością. 

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe