Odsłonięcie pomnika. Fotoreportaż

Banino

W sobotę w Baninie k. Gdańska uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom reżymów totalitarnych, nazistowskiego i radzieckiego. Uroczystości nadano piękną oprawę.

Zaczęła się od mszy świętej, potem nastąpiło przejście pod pomnik. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji kaszubskich, władze wojewódzkie i gminne, przedstawiciele instytucji kultury i oświaty oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy. Wartę honorową wystawili marynarze z Garnizonu Gdynia Marynarki Wojennej.

Inicjatorem i organizatorem uroczystości był miejscowy historyk, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Eugeniusz Pryczkowski.

Na pomniku znalazły się m.in. cztery nazwiska moich krewnych. Przygotowałem z tej okazji krótkie wystąpienie, które zamieściłem na innym blogu.

Uroczystość zakończyła się w banińskiej świetlicy. Fundatorom pomnika wręczono symboliczne dyplomy i najnowszy tom wywiadów ze świadkami wydarzeń okresu II wojny światowej, który przygotował dr Pryczkowski.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe