Hybrydowa migawka

Wczorajsze warunki oświetleniowe były zmienne. Raz świeciło słońce, po chwili pojawiało się duże zachmurzenie. Tworzyło to ciekawe konstelacje świetlne, wydobywające niezwykłe kształty chmur i nadające krajobrazowi nieco dramatyzmu.

Jelcz-Laskowice

Postanowiłem to wykorzystać. Bez odpowiedniego filtra trudno byłoby zrobić zdjęcie z poprawną ekspozycją. Nie muszę go jednak mieć przy sobie dzięki jednej z opcji mojego aparatu. Mam do dyspozycji migawkę mechaniczną i elektroniczną. Mechaniczny zakres to od 60 min do 1/4000 s., natomiast elektroniczny od 60 s. do … aż 1/16000 s.

W ustawieniach mogę wybrać jeden z typów, lub, z czego skorzystałem – tryb mieszany (hybrydowy). Gdy okaże się, że wymagany jest krótszy czas otwarcia migawki niż jest to możliwe w przypadku migawki mechanicznej, włącza się automatycznie tryb elektroniczny.

Jelcz-Laskowice

W praktycznym zastosowaniu należy pamiętać, że przy mechanicznej migawce po wyzwoleniu słychać charakterystyczny (od)głos, w przypadku elektronicznej cisza. Na początku może to trochę wydać się dziwne (nie jesteśmy pewni, czy zdjęcie zostało wykonane), jednak po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić.

Zdjęcia robiłem na otwartej przesłonie i na wysokich czasach. By za każdym razem nie ustawiać czasu, włączyłem tryb automatyczny (na trochę wygody można sobie pozwolić przy okazji niedzielnej wycieczki rowerowej). Muszę przyznać, że nie zawiodłem się. Czas otwarcia migawki został odpowiednio dobrany. Zdjęcia edytowałem w CaptureOnePro i SilverEfexPro3.

Jelcz-Laskowice

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe