(Poniemieckie) pozostałości

Brzeg, Park Wolności

Krótki wypad do Brzegu. Po wielu pochmurnych dniach nareszcie poprawiła się pogoda, co zachęciło nas do spędzenia początku weekendu gdzieś w terenie.  Postanowiliśmy zrobić sobie małą wycieczkę. Wybór padł na niedaleki Brzeg.  Nie zawiedliśmy się. Miasto nad Odrą przywitało nas pięknym słońcem. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca. Zaopatrzyliśmy się także w najnowszą literaturę.

Zwróciłem uwagę na książkę Bogusława Szybkowskiego na temat historii fotografii w Brzegu (do 1944 r.). Opracowanie zawiera dużo informacji, jest tez bogato ilustrowana. Zapowiada się ciekawa lektura. W przyszłości muszę sprawdzić, czy także inne miasta mają podobne publikacje (znam już wydawnictwa dotyczące Ziemi Kłodzkiej).  Autor książki o brzeskiej fotografii wykorzystał prasę lokalną, książki adresowe i inne materiały. Ciekawe, jak wygląda stan wiedzy o oławskich pasjonatach fotografii. Być może jest to pomysł na kolejny mały projekt.

W czasie kilkugodzinnego pobytu w Brzegu robiłem oczywiście zdjęcia, wartych uchwycenia obiektów i motywów jest tu bardzo dużo. Jeden z tematów szczególnie mnie zainteresował. To obchodzenie się mieszkańców z poniemiecką przeszłością. Na współczesna mapę nałożyłem mapę sprzed 1945 roku i zestawiłem miejsca, które proponowano na tej ostatniej do zwiedzenia. Byłem ciekaw, czy miejsca te istnieją dzisiaj, co z nich pozostało, jakim przekształceniom uległy. Ponieważ było to pierwsze spotkanie z tych miastem po wielu latach, chętnie ten temat pogłębię w przyszłości.

Jednym z takich wart odwiedzenia miejsc jest piękne zielone założenie – obecny Park Wolności. W końcu lat 20. XX w. ówcześni mieszkańcy Brzegu wznieśli tam pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej (zamieściłem osobny wpis w innym miejscu na ten temat). Po samym pomniku wprawdzie nie pozostało zbyt wiele, jednak jego założenie (aleja drzew – Gaj Bohaterów oraz zbiornik wodny) nadal istnieją. W ostatnich latach zrewitalizowano teren, przywrócono dawny układ. Na tablicy informacyjnej zawarto też krótką historię miejsca. 

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe