Szybki przegląd zdjęć

Zima, gdy za oknem plucha lub mróz, to dobry czas na przegląd zbiorów zdjęć i uporządkowanie ich. Nie zawsze wcześniej był na to czas. Pomocą mogą służyć różne programy internetowe. W ostatnich tygodniach przetestowałem jeden z nich. Rezultaty były na tyle dobre, że włączyłem go do mojego workflow. Jest to Photo Mechanic 5 ( Camera Bits), używany przez zawodowych fotoreporterów. Możemy z jego pomocą podejrzeć szybko zdjęcia, opisać je i / lub ujednolicić zapis, uzupełnić opis zdjęcia (ITPC).

Organizowanie, opisywanie i wstępna selekcja

Dzisiaj właściwie każdy z programów do obróbki zdjęć umożliwia uporządkowanie zdjęć, ich opis i wstępną selekcję. Zwykle po włożeniu do czytnika karty ze zdjęciami wywołujemy któryś z takich właśnie programów. Przed importem podajemy główne informacje (data, miejsce / nazwa, numer bieżący itd.).

Po zgraniu zdjęć na twardy dysk, przechodzimy do wstępnej selekcji zdjęć. I tu zaczynają się pierwsze trudności. Import zdjęć trwa zwykle długo (dodatkowo wydłuża się w przypadku generowania podglądów). W przypadku dziesiątek zdjęć na karcie, proces ten trwa już bardzo długo. Następnie przejrzenie i wybór wymaga dodatkowego czasu. Zdjęcia usunięte w czasie selekcji burzą numerację. Pojawia się także konieczność ujednolicenia zapisu.

Photo Mechanic 5

Programem, który lokuje się na pośredniej pozycji między kartą pamięci z aparatu a obróbką zdjęć w jednym z wybranych programów, jest Photo Mechanic 5 ( Camera Bits). To proste i przydatne narzędzie. Photo Mechanic pracuje jak przeglądarka multimedialna. Pozwala na szybki podgląd, organizowanie, zarządzenia oraz zapisywanie / eksportowanie zdjęć i filmów.

Po włożeniu karty do czytnika, program udostępnia okienko do zapisu podstawowych danych. Musimy m.in. podać miejsce do skopiowania naszych zdjęć, za pomocą znaczników globalnie opisać nasze zdjęcia. Po ich zaimportowaniu, możemy przystąpić do selekcji. Wybrane zdjęcia zaznaczamy kolorem i gwiazdką.

Każdy z nas wyrobił sobie z pewnością własny system znaczników. Ja wybrane zdjęcia zaznaczam kolorem żółtym i daję jedną gwiazdkę.

Współpraca z innymi programami

Photo Mechanic 5 nie posiada narzędzi do obróbki zdjęć. Nie na tym polega jego główne zadanie. Jednak bez większych problemów możemy wyeksportować wybrane zdjęcia do jednego z używanych przez nas programów. W ustawieniach musimy wskazać program, by nasze wstępne oznaczenia (kolor i liczba gwiazdek) były widoczne. Eksportowane są kopie zdjęć, oryginały pozostają nienaruszone w podanym katalogu. Obróbce więc poddajemy już wyselekcjonowane zdjęcia i tylko na ich opracowaniu koncentrujemy się.

Istnieje jeszcze inna zaleta tego programu. Pozwala on na szybki przegląd naszych katalogów ze zdjęciami, ujednolicenie ich opisów. Korzystam z dwóch dysków zewnętrznych. Na jednym, archiwalnym, posiadam wszystkie zdjęcia, na drugim, programowym, dane używanych programów. Zdecydowałem się w tym przypadku na szybki dysk (ssd), by wczytywanie danych programu nie trwało zbyt długo.

Problem opisu (ITPC) zostawiam na osobny wpis.

Uczyć się od innych

W internecie można znaleźć bez problemu krótkie tutoriale. Pomocą służą autorzy programu, a także fotografowie praktycy. Warto zajrzeć na stronę Chrisa Eyre-Walkera, fotografa z Australii. Zamieścił on wiele praktycznych rad przydatnym podczas używania Photo Mechanic 5.

Zawsze przed zakupem nowego programu warto go przetestować. W przypadku Photo Mechanic 5 mamy dyspozycji 30 dni darmowego używania. Trzeba dobrze się zastanowić, bo ten tak użyteczny program nie należy do tanich. Uczniowie / studenci i nauczyciele / nauczyciele akademiccy mogą jednak liczyć na znaczny upust.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe