Ostatnio stanąłem przez problemem: jak sfotografować tablicę informacyjną pod słońce? Nie miałem ze sobą ani lampy błyskowej, ani filtrów. Zdjęcie miało pokazywać treść tablicy i musiałem je wykonać o tej właśnie godzinie.
Zaskoczenie?
Kilka dni temu odsłonięto w Miłoszycach na Dolnym Śląsku instalację poświęconą byłem obozowi pracy, AL Fünfteichen. Bliżej o tym wydarzeniu pisałem na innym moim blogu. Zdjęcia w lesie i Jelczu-Lakowicach, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający ofiary filii KL Gross-Rosen (obecnie Rogoźnica), nie były kłopotem. Problem pojawił się ze zrobieniem zdjęcia tablic na instalacji.
Zdjęcie pod słońce
Tego dnia nie brakowała słońca. Na zdjęciu chciałem mieć wyraźne napisy na obu tablicach. Na pierwszej umieszczono informacje o obozie, na drugiej jego wizualizację. Wykonano je z różnych materiałów. Pierwsza, z metalu, nie odbijała światła, drugą wykonano z użyciem folii 3D. Zrobienie zdjęcia tej drugiej nie było proste. W torbie nie miałem ani lampy błyskowej, ani filtra polaryzacyjnego. Z pierwszych ujęć nie byłem zadowolony. Nie jestem zwolennikiem hdr, postanowiłem więc popracować nad fotografiami w ciemni cyfrowej.
Ciemnia cyfrowa
Wybrałem jedno ze zrobionych zdjęć. Odbicie słońca było zamierzone:)) Następnie w captureone rozjaśniłem tablice. Do końca nie udało mi się usunąć cienia z tablicy wykonanej na folii 3D, jednak z ostatecznego efektu jestem zadowolony. W przyszłości zabiorę z sobą lampę i filtry. A może powinienem spróbować zrobić zdjęcie o innej porze.
Zdjęcia wykonałem obiektywem 35mm.