Fotografia architektury

Jelcz-Laskowice

Skorzystałem z pięknej pogody i postanowiłem zrobić analogowe zdjęcia z wykorzystaniem obiektywu tilt-shift do architektury (i … panoram). Pałac i park w Jelczu-Laskowicach były pięknie oświetlone południowym słońcem. Zabrałem statyw i dodatkowo aparat cyfrowy. Ten ostatni miał tą samą ogniskową (28mm). Chciałem porównać oba obiektywy.

Na efekty pracy z pierwszym obiektywem (PC-Super-Angulon-R, 28 mm, f:2.8, 1991) będę musiał poczekać (wywołanie filmu, potem zeskanowanie go). Ale już teraz mogę się podzielić kilkoma wrażeniami. Tilt-shift pozwala na korektę perspektywy. Często z tego korzystałem. Pałac ma dwie wieże. By zmieściły się w całości na zdjęciu, musiałem zrobić korektę. Podobnie było w innych przypadkach.

Praca z obiektywem sprawiła mi sporo satysfakcji. Mimo wieku (ponad 30 lat) działa bez zarzutu. Być może w przyszłości będę musiał użyć osłony przeciwsłonecznej (nie było jej w wykorzystanym przeze mnie zestawie). Przydał się natomiast wężyk spustowy.

Zdjęcia zrobiłem Leica q2 z obiektywem 28mm, także w trybie macro. Edycję ograniczyłem do minimum. Leica R 6.2, którą dziś fotografowałem, jest ostatnim w pełni mechanicznym produktem zakładów w Wetzlar z wersji R.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe