Moda stanu wojennego. Wystawa

Moda stanu wojennego. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pod koniec ubiegłego tygodnia miałem okazję obejrzeć jedną z wystaw czasowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jej tematem była moda lat 80. Nie chcę zabierać głosu o stylach, materiałach, nie znam się na tym. Oglądając kolejne kreacje, odświeżałem własną pamięć.

W trakcie zwiedzania tej ciekawej wystawy zastanawiałem się jednak, dlaczego właściwie pominięto modę męską. Jeśli mnie pamięć nie myli, jakoś strojem próbowaliśmy się w tych latach wyróżnić, zamanifestować osobowość. Wystawa została przygotowana z niemałym rozmachem. Pokazano modę ulicy i projekty znanych twórców tego czasu. Stroje pokazane są w kontekście czasu i wydarzeń.

Szczególnie spodobało mi się połączenie konkretnych kreacji ze zdjęciami znanego wrocławskiego fotoreportera, Mieczysława Michalaka. Zdjęcia tak dobrano, by mogły z powodzeniem korespondować z prezentowanymi obiektami. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog. W pewnym momencie zacząłem bawić się aparatem i wybierać zaskakujące ujęcia.


Zdjęcia wykonałem obiektywem stałoogniskowy 35 mm. Często z uwagi na panujące warunki świetlne używałem otwartej przysłony.

Moda stanu wojennego
Kuratorki wystawy:
dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka (MNWr), Maria Duffek-Bartoszewska
Zdjęcia:
Mieczysław Michalak

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe