Most na Odrze

Czernica, most kolejowy

Pogoda 1 stycznia nie była szczególna. Ziąb, niebo było zamglone. W Czernicy koło Wrocławia postanowiliśmy odwiedzić przyjaciela i wybrać się z nim na dłuższy spacer. W planie mieliśmy kilkkilometrowy marsz. Po drodze przeszliśmy przez most kolejowy, a na koniec wspięliśmy się na wieżę widokową w Kotowicach. Zabrałem tylko jeden obiektyw (70-200).

Czernica, most kolejowy

Most kolejowy zrobił na nas spore wrażenie, choć wielokrotnie przejeżdżaliśmy nim lokalnym pociągiem (trasa Wrocław Główny ? Jelcz-Laskowice). Jest to solidna stalowa konstrukcja. Z pewnością historyk techniki czy architektury przemysłowej mógłby dodać kilka ważnych szczegółów. Poprzestanę na informacji, że otwarto go w 1909 roku i początkowo miał dwa tory. Uległ zniszczeniu w 1945 roku. Po odbudowie w 1959 roku ma już tylko jeden tor. Obok niego wiedzie kładka, który umożliwia pieszym przeprawę przez Odrę i podziwianie pięknych widoków na rzekę. Szukałem na moście jakiś oznaczeń z przeszłości, ale ich nie znalazłem. Przęsła mostu są natomiast ulubionym miejscem lokalnych graficiarzy.

Do wieży widokowej w Kotowicach (otwartej w 2012 roku) idzie się dość wygodnie po starej drodze wyłożonej kamieniem (zaskoczył nas dobry stan tego przedwojennego szlaku). Wykorzystywano ją jako drogę dojazdową do przeprawy promowej przez Odrę w Utracie (zachowały się jedynie pozostałości po urządzeniach do przeprawy).

Kotowice, wieża

Z 40-metrowej wieży rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Podobno przy dobrej pogodzie widać Wrocław, Masyw Ślęży czy Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Niestety, widoczność tego dnia była ograniczona. Postanowiliśmy wrócić tu wiosną…

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe