Pojednanie po latach…

Cmentarz św. Wawrzyńca przy ul. O. Bujwida we Wrocławiu

Od kilku tygodni w kwaterze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. O. Bujwida we Wrocławiu trwają prace budowlane. Usunięto część nagrobków. Przeprowadzono, jak się wydaje, ekshumacje. Można się domyślać, że zmieni się układ grobów.

W zbiorowej mogile blisko krzyża spoczną matki generalne z lat 1908-1990. Tak można wnosić z zalaminowanej listy przyczepionej do ustawionego prowizorycznie kamienia. Są na niej wymienione zakonnice zmarłe przed i po 1945 roku, których doczesne szczątki spoczywają teraz wspólnie.

Jestem ciekaw, jak będzie wyglądać ta kwatera po zakończeniu prac przebudowy. Nie wiem oczywiście, czy taki był zamiar, ale odniosłem wrażenie, ze symbolicznie doszło do połączenia różnych okresów w dziejach zgromadzenia. Wiemy, jak dramatyczną cezurą była druga wojna światowa. Podzieliła one również Kościół, tak świeckich, jak i duchowieństwo i zakony. Wspólna tablica grobowa jest wezwaniem do pojednania na gruncie wiary.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe