Uzupełnienie do wpisu: Ruina dworca i miejsce pamięci…

Dresden-Neustadt

Na budynku dworca kolejowego w Dreźnie Neustadt odsłonięto 27 stycznia 2001 roku tablicę upamiętniającą deportacje Żydów przed i w czasie wojny. W uroczystości odsłonięcia wziął udział nadburmistrz miasta, Herbert Wagner. Na tablicy umieszczono poniższy napis (w tłumaczeniu):

„W czasach narodowego socjalizmu stacja towarowa Drezno-Neustadt była miejscem początkowym lub przystankiem dla wielu deportacji żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W październiku 1938 r. rozpoczęła się tu (akcja) wydalenia (Abschiebung) 724 drezdeńskich Żydów do Polski. Pociągami Deutsche Reichsbahn w latach 1942-1944 przetransportowano ogromną część Żydów do gett w Rydze i Terezinie, obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i innych obozów koncentracyjnych”.

Do wpisu dołączam tablicę pamiątkową oraz kilka dodatkowych zdjęć z sąsiedniego miejsca pamięci, ruin dworca towarowego (Alter Leipziger Bahnhof).

Zdjęcia wykonałem obiektywem stałoogniskowym 24 i 28mm.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe