Dwugłowy orzeł…

Chciałem sprawdzić możliwości matrycy mojego aparatu (Leicaq2). Wykonałem zdjęcie fasady Gmachu Głównego UWr. od strony północnej (od rzeki Odry). W jej centrum w związku z 300-leciem naszej uczelni umieszczono zrekonstruowany dwugłowy orzeł cesarski z inicjałami założyciela uczelni, Leopolda I Habsburga.

Oryginał usunięto prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku. Wraz z przejściem Śląska pod władanie Prus symbole austriackie musiały zniknąć z przestrzeni publicznej. Dzisiaj w gmachu można spotkać orła cesarskiego w różnych miejscach (dla dociekliwych czytelników niech będzie to zadanie…).

Zdjęcie fasady zrobiłem za pomocą obiektywu stałoogniskowego 28 mm przy zamkniętej przysłonie. Plik wyjściowy miał ok. 88 MB (RAW). Natomiast ten sam plik po skadrowaniu i zamianie na format tiff liczy ok. 7 MB (jpg odpowiednio 2 ok. MB). Nie zauważyłem jednak znaczącego spadku jakości. Obrazek można z powodzeniem wydrukować w formacie pocztówki (czy większym).

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe