Nie tylko Kaplica Czaszek…

Kudowa-Czermna

Kudowa-Czermna ma wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. W pierwszej kolejności turyści kierują się do słynnej Kaplicy Czaszek z drugiej połowy XVIII w., w której zgromadzono szczątki poległych w wojnach toczonych na Ziemi Kłodzkiej od XVII w.

Przed kilkoma dniami byłem tam i widziałem tłumy chętnych zwiedzenia tej kaplicy. Poszukiwacze dreszczyku niesamowitości w upalny dzień? Niewiele jednak osób wie, że w pobliżu znajduje się cmentarz, na których jest pochowany m.in. bł. ks. Gerhard Hirschfelder. Cmentarz wart jest zwiedzenia, podobnie jak pięknie zachowana droga krzyżowa wykonana z piaskowca.

Na cmentarzu można znaleźć nagrobki z inskrypcjami po czesku, niemiecku i polsku, co jeszcze bardziej podkreśla specyfikę miejsca. Jesteśmy bowiem na pograniczu pogranicza, w tzw. czeskim kątku. O kolejnych miejscach wartych zwiedzenia piszę w innym miejscu, na blogu z historią.

Pogoda dopisała, ze zdjęć jestem bardzo zadowolony. Wykonałem je obiektywem stałoogniskowym 35mm.

Dzisiaj oddałem pierwsze rolki filmów do wywołania. Na efekty muszę poczekać do poniedziałku. Koszt wywołania filmu nie jest mały, podobnie jak jego zeskanowanie. Zastanawiam się, czy samemu nie zacząć wywoływać filmy czarno-białe i skanować je. Tylko w przypadku filmów kolorowych korzystałbym z usług labu. Proces ich wywołania jest bardziej skomplikowany.

Newsletter

Zamawiając Newsletter, akceptujesz zasady opisane w Polityce prywatności. Rezygnacja z subskrypcji jest możliwa w każdej chwili.

* Pole obowiązkowe